INSPIRACE · ZÁBAVA · POUČENÍ PRO CELOU RODINU

Objekt E17

- lisovna a sklep Josefa Míška z Blatnice

Mladší typ vinohradnické stavby, která se nachází pod vinohradnickou tratí Staré hory v Blatnici pod Sv. Antonínkem. Její vznik je datován pravděpodobně do druhé poloviny 19. století. Objekt byl určen ke zpracování, zrání a uskladění vína, uschování nářadí a také rozměrného lisu, jenž můžete vidět v přední části stavby (lisovně). Jedná se o lis vřetenového typu.

Blatnické búdy se dodnes nachází na svém původním místě, v lokalitě pod Starou horou, kde tvoří památkově chráněnou zónu. Místní víno bylo vyhlášené již ve středověku, traduje se, že bylo dováženo na císařské dvory do Prahy i Vídně. A přestože byla tradice výroby věhlasného blatnického vína několikrát přerušena ať už na následky nemocí, či z jiných důvodů, v druhé polovině 20. století se podařilo na původní tradici navázat a z Blatnice pod Sv. Antonínkem vybudovat skutečnou moravskou vinařskou velmoc. Zajímavostí bezesporu je také to, že majitelem jedné z blatnických vinic byl i Jan Amos Komenský. Nejvíce propagovaným druhem vína je Blatnický Roháč, jenž na světové výstavě v Paříži v roce 1896 získal zlatou medaili. Jde o jemné cuveé vín Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a Sylvánského zeleného.

Sdílejte stránku:
INSPIRACE · ZÁBAVA · POUČENÍ PRO CELOU RODINU
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram