INSPIRACE · ZÁBAVA · POUČENÍ PRO CELOU RODINU

Objekt C6

- selská usedlost č. 33 Antonína Mališky z Provodova

Usedlost, která zastupuje oblast luhačovického Zálesí, vznikla koncem 18. století. Původní majitelé byli poměrně movití. Rodina Matulíkova vlastnila stavení od poloviny 18. století dalších 150 let. V roce 1885 koupili hospodářství manželé Mališkovi a v jejich vlastnictví zůstala usedlost i v dalších letech, i když ve snaze po finančním vyrovnání mezi sourozenci a po modernizaci zatížena dluhy a exekucemi.

Obytné stavení tvoří světnice, síň s černou kuchyní a chlév, patrová komora stojí samostatně a s obytnou částí hospodářství je spojena obloukovitým vstupem do dvora s prolomenými dvojdílnými vraty. Dnešní vybavení objektu je situováno do 30. let 20. století. Koloniál, zařízený v původní části chléva (pozdější komory), nebyl součástí tohoto domu, jeho umístění však simuluje běžnou situaci na vesnici, kdy byly obchody podobného typu umisťovány ve volných prostorách stavení. Usedlost se ve zmodernizované podobě dodnes nachází na původním místě v obci Provodov.

„Provodovské Malenisko“ bylo a dosud je jedním z nejvýznamnějších poutních míst jihovýchodní Moravy. Nachází se asi 7 km od lázeňského města Luhačovice. Zdejší chrám je zasvěcen Panně Marii Sněžné, později však začala být uctívána Panna Marie Provodovská, jež bývá vyobrazována při kojení Jezulátka. Na tomto poutním místě vyvěrá pramen s údajně léčivou vodou. Poutníci sem začali hojně docházet již na počátku 18. století s přímluvou za uzdravení z nemoci, s pokáním, poděkováním či prosbou o zdar v lásce a manželství.

Sdílejte stránku:
INSPIRACE · ZÁBAVA · POUČENÍ PRO CELOU RODINU
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram