Zážitky

Lidová řemesla a tradiční zemědělství

Řemesla jsou návštěvníkům ve skanzenu prezentována v průběhu celé sezony. Ve vybraných objektech je možno vidět například práci hrnčíře, tkaní na stavu, ruční výrobu rukavic, pletení košíků, výrobu krpců a další. Při tematicky laděných programech se představují návštěvníkům i Nositelé tradice lidových řemesel (od roku 2001 uděluje ministr kultury České republiky každoročně vybraným lidovým výrobcům titul Nositel tradice lidových řemesel) se svou prací i se svými výrobky.

Program pro rodiny s dětmi

Milé děti a rodiče! Skanzen patří Vám a abyste si to u nás pořádně užili, připravili jsme pro Vás zábavný prohlídkový okruh, ve kterém Vás bude doprovázet Váš nový kamarád Fanošek. V jeho společnosti se skutečně zabaví celá rodina a všichni se také dozvíte mnoho nových informací.

Věříme, že se Vám u nás bude líbit. Pracovní list pro celou rodinu dostanete při zakoupení vstupenky s plným vstupným nebo při vstupu s permanentní vstupenkou na vyžádání u průvodce.

 

Programy pro děti

Kromě tematických pořadů připravovaných pro děti ZŠ, MŠ či jiných zařízení jsou pro malé návštěvníky připraveny Dětské prohlídky. Ty jsou určené především pro první stupeň základních škol. ale ani skupiny předškolních dětí nejsou ochuzeny, pro ně je program upraven tak, aby byl srozumitelný a zajímavý. Děti si vyzkouší způsob života jejich vrstevníků v době jejich prababiček.

Chov domácích zvířat

Chov domácích zvířat byl a dodnes patří k moravské vesnici. Proto i ve skanzenu jsou k vidění králici, z opeřenců husy, kachny a slepice…, v ohradách pasoucí se ovce, u stromu uvázaná koza nebo zapřáhnutá kráva či koně u těžkých polních prací.

Historie a vývoj vinohradnictví

Vinohradnictví tvoří na jihovýchodní Moravě významnou součást zemědělského hospodaření, jež trvale ovlivnila mnohé složky lidové kultury. Ve skanzenu se vinohradnictví návštěvníkům prezentuje v samostatném areálu, v němž jsou představeny rozmanité typy lisoven a sklepů z obcí Veletiny, Vrbice, Prušánky a Blatnice.

Společně s ukázkami vývoje (od doby Karla IV. po současnost) a způsoby pěstování vinné révy (vertiko, rýnsko - hessenské vedení ...). Návštěvníkům je tak přiblížena zvláštní atmosféra vinic a areálů vinných bůd.

Tematické akce

V průběhu celého roku se ve skanzenu uskuteční řada tematicky laděných akcí představujících moravskou vesnici na přelomu 19. a 20. století se svým způsobem života, tradičními lidovými řemesly, zemědělstvím či zvyky nebo obyčeji v daném ročním období. K neméně zajímavým akcím patří i vojenská nebo hasičská neděle, folklorní či divadelní odpoledne a jiné další pořady.

ukázky původních stavebních postupů

Hliněné stavitelství patří k nejohroženější skupině historického stavebního fondu na venkově a je významným svědectvím o životě minulých generací.
V našem muzeu v přírodě se návštěvníci mohou seznámit nejen s různými typy objektů prezentujícími jednotlivé oblasti jihovýchodní Moravy a které byly stavěny z hlíny ale díky ojedinělé výstavě Hliněné stavitelství na Moravě i s jednotlivými způsoby stavby, technologiemi a pracovními postupy.

Původní odrůdy plodin

Kousek za vstupem podle aktuálního období uvidíte na stráni růst brambory, či obilí. Ve vinohradnickém areálu samozřejmě vinnou révu lokálních odrůd, ale i ukázky vývoje a způsoby pěstování (od doby Karla IV. po současnost, a způsoby pěstění - vertiko, rýnsko - hessenské vedení ...). U horňáckého areálu můžete narazit na řepu, technický len, kukuřici a nebo dýně. V sadech můžete ochutnat některé odrůdy jablek, či hrušek. Podél cest jsou nasazené na několika místech moruše a oškeruše.

Lidová architektura od 18. stol.

Na počátku 20. století se objevují první snahy o vybudování národopisného muzea v přírodě na jihovýchodní Moravě. Teprve v roce 1973 se začíná s výstavbou muzea ve Strážnici. Koncepce vychází z představy jejich iniciátorů o ukázce lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka, a proto je skanzen rozčleněn do areálů představujících tyto regiony. Od roku 1981 jsou veřejnosti zpřístupněny areály Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technických vodních staveb, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství.

Červen 2019

Po Út St Čt So Ne
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30