Září 2018

 • Vojenský den - Kazaň 1918

  sobota 25. srpna od 9 do 16 hodin ve strážnickém skanzenu vojensko-historická akce Vojenský den. V letošním, již 6. ročníku akce připoměla bojovou ukázkou Kazaň 1918, boj československých legionářů v Rusku proti bolševikům v roce 1918. V programu si návštěvníci mohli prohlédnout dobové vojenské tábory, i vojenskou techniku.

 • Pouť ve skanzenu

  V sobotu 11. srpna v době od 9 do 17 hodin, akce pod názvem „Pouť ve skanzenu“. Návštěvníci si mohli v prostředí Muzea vesnice jihovýchodní Moravy připomenout atmosféru poutí, jak ji znali naši předkové. Pro příchozí byly připraveny rozličné pouťové kratochvíle jako kolotoč, houpačky, střelnice či ruské kolo. Nechyběla ani mořská panna v kádi, šašek, baletka, siláci, principál, dvorní fotograf, věštkyně, občerstvení ale také jarmark, který býval nedílnou součástí poutních míst. V programu se představili kouzelník Katonas a DUO LUZA.

 • Hasičská neděle

  V neděli 5. srpna se od 9 hodin ve strážnickém skanzenu představila dobová i současná hasičská technika. Děti, ale i jejich doprovod se mohly seznámit s historií požárů i hasičstva na Moravě, vyzkoušet si hašení, nahlédnout do hasičských vozidel. Součástí pořadu byly ukázky požární techniky v akci při požárních zásazích.

 • Dožínky ve skanzenu

  29. července od 9 hodin ve Strážnickém skanzenu dožínkový pořad, ve kterém byly k vidění ukázky výmlatu i mletí obilí, pletení dožínkového věnce, sklizně konopí, různé způsoby využití slámy, příprava lidových pokrmů i s ochutnávkou, košt vína, ukázky řemeslných prací, jarmark, dílny pro děti a další. Součástí dožínek byl dožínkový průvod s tradičními zvyky a obyčeji v podání folklorního souboru Leluja z Provodova.

 • Odpoledne s ochotnickým divadlem

  8. července, diavadelní hra Poslední doutník v podání divadelního souboru Svatopluk z Hodonína.

 • Z pohádky do pohádky

  27. května, Skanzenem z pohádky do pohádky
  V areálu muzea se děti přenesly do světa pohádek. Setkaly se zde s pohádkovými bytostmi, např. porovnaly své síly se statečným kovářem Mikešem, nakrmily buchtami draka, zkusily vysvobodit princeznu nebo si s čertem zahrály o svou duši. Také se ale seznámily s některými tradičními hudebními nástroji a jejich výrobci - naučily se s vozembouchem písničku, dozvěděly se, jak se vyrábí bubínky, klepače a další nástroje, které byly dříve na vesnicích známé.

 • Stavění máje

  29. dubna - program Stavění máje, zhájení návštěvní sezony.

 • Velikonoce

  24. a 25. března - pořad „Fašanky, fašanky, velká noc ide“. Masopustní masky, koblížky, zdobení kraslic různými technikami, výroba řehtaček a klepačů, výroba pečící formy na beránka, pečení kynutých beránků a mnoho dalšího. Chlapci se učili plést žilu nebo vyřezat vrbovou píšťalku, devčata zase barvit vajíčka přírodními barvivy.
  Pro děti byly připraveny rukodělné dílničky, dospělí se mohli zastavit na košt vín a destilátů. Nechyběl ani velikonoční jarmark, koláče a zabíjačka.

Září 2019

Po Út St Čt So Ne
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30